Wakacyjny klimat unosi się w powietrzu od kilku dni Wczoraj z inicjatywy przewodniczącej RSU Laury Kaufman uczniowie klas IV-VIII uczestniczyli w podchodach. Spacer po Steblowie był niezwykle ekscytujący, zadania skrupulatnie wykonywane, a atmosfera gorąca.
Podchody
- 4
Remont biblioteki
W grupie siła. W związku z planowanym remontem steblowskiej filii Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w pomoc przy przenoszeniu księgozbioru.
Zakończenie roku szkolnego
Festyn Rodzinny
Wycieczka do Warszawy
23 maja 2023 roku uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami udali się na trzydniową wycieczkę do Warszawy. Grupa składała się z 42 dzieci oraz czworga nauczycieli o godzinie 7:45 zebrała się przed szkołą, by wyruszyć w kilkugodzinną podróż autokarową do stolicy naszego kraju.
Pobyt rozpoczeliśmy od zwiedzania części wojskowej Cmentarza Powązkowskiego, gdzie znajdują się grobywielu zasłużonych Polaków. Następnie udaliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego. To otwarte w 2004 roku miejsce wykorzystuje nowoczesne techniki audiowizualne, które pozwalają w inspirujący sposób opowiadać o historii i patriotyzmie. Kolejny punkt w planie dnia to gratka dla wszystkich kibiców i nie tylko, czyli Stadion Narodowy. Z górnej trybuny mogliśmy podziwiać płytę boiska, przebywaliśmy m.in. w szatni reprezentacji Polski oraz w press roomie.
Drugi dzień, podobnie jak pierwszy, przywitał nas słoneczną pogodą. Zobaczyliśmy Belweder, czyli klasycystyczny pałac będący siedzibą prezydentów, pomnik Józefa Piłsudskiego, a następnie udaliśmy się na spacer po Łazienkach Królewskich. Duże wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, podobnie jak ogrodami na dachu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
Pod Kolumną Zygmunta III Wazy spotkaliśmy się z panią przewodnik, z którą powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Następnie pośpieszyliśmy na Rynek Starego Miasta. Niebawem znaleźliśmy się przy Barbakanie, gdzie mieliśmy okazję spacerować po średniowiecznych murach. Stamtąd doszliśmy pod pomnik Małego powstańca. Byliśmy świadkami zmiany warty pod Grobem Nieznanego Żołnierz, a następnie po przejściu przez Ogród Saski, skierowaliśmy swoje kroki pod Pałac Kultury i Nauki. Z tarasu widokowego na 30 piętrze oglądaliśmy panoramę stolicy.
Ostatniego dnia wycieczki zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Uczniowie mogli poznać bogatą i barwną historię siedziby królów Polski. Po zakończeniu zwiedzania wyruszyliśmy w kilkugodzinną podróż autokarem do Steblowa.
173
XVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Okno”.
Sukces
Uczennica SPSP w Steblowie Ewa Skrzyńska zajęła II miejsce w kategorii PROZA uczniów urodzonych w latach 2011-2013 w
XVII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Okno” organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Chorzowie.
Opowiadanie „Wspaniały chłopiec” naszej młodej pisarki z kl. IV doceniło jury w składzie:
p. Marta Fox – powieściopisarka, poetka, eseistka. Autorka ponad 50 książek, mistrzyni literatury „dla kobiet”, popularna pisarka dla młodzieży. Dwukrotnie nagrodzona przez International Board on Books for Young People. Kilkanaście jej powieści to bestsellery wydawane nieprzerwanie od ponad 20 lat. Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: angielski, niemiecki, portugalski, hiszpański, francuski.
p. Katarzyna Zdanowicz-Cyganiak - wykładowca na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Autorka tomików, m.in. „Szkliwo” (Nagroda Literacka im. Wiesława Kazaneckiego), „Jak umierają małe dziewczynki” (wyróżnienie Biblioteki Raczyńskich), „ciemność resort spa” (nominacja do Nagrody dla Autorki Gryfia). Jej wiersze były publikowane m.in. w „Scattering the Dark. An Anthology of Polish Women Poets” oraz „Warkoczami. Antologia nowej poezji”.
p. Kornelia Rajca - nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej z wieloletnim stażem i ogromnym doświadczeniem. Prowadzi dodatkowe zajęcia artystyczne, teatralne dla dzieci. Przygotowuje autorskie przedstawienia, którymi uświetnia szkolne uroczystości. Uwielbia swoich uczniów i literaturę.
Konkurs miał na celu rozbudzanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowania literaturą, przygotowanie do uczestnictwa w kulturze, zachęcanie do kreatywnego spojrzenia na świat, pobudzenie wrażliwości oraz promocję talentów literackich (poprzez druk nagrodzonych utworów w tomiku).
Ewo, jeszcze raz gratulujemy i życzymy, by wena towarzyszyła Ci regularnie, ręce nadążały za myślami, a odwaga pozwalała zaprezentować Twoją twórczość światu.
WYNIKI KONKURSU LITERACKIEGO OKNO - Aktualności - MDK w Chorzowie (mdkchorzow.pl)
Archiwum
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie