Stowarzyszeniowa Publiczna
Szkoła Podstawowa
w Steblowie
Koncepcja pracy szkoły
na lata 2021-2026
Spis treści
Rozdział 1
Podstawa prawna ………………………………………………………………………...Rozdział 2
Charakterystyka szkoły ……………………………………………………………………Rozdział 3
Środowisko lokalne i jego potrzeby …………………………………………………..Rozdział 4
Cele szkoły………………………………………………………………………………Rozdział 5
Misja i wizja szkoły …………………………………………………………………….Rozdział 6
Model absolwenta ……………………………………………………………………..Rozdział 7
Mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia ………………………………………………Rozdział 8
Obszary działań szkoły ……………………………………………………………….Rozdział 9
Ewaluacja koncepcji pracy szkoły ……………………………………………………Rozdział 1
Podstawa prawna
Koncepcja pracy szkoły została opracowana w oparciu o:
1. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Prawo Oświatowe (Dz.U.z 2017r. poz.59),
2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016r. Przepisy wprowadzające ustawę Prawo Oświatowe ( Dz. U. z 2017r. poz.60),
3. Ustawę z dnia 23 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2016 poz. 1010).
4. Kartę Nauczyciela z dnia 26 stycznia 1982 r. ( Dz. U. z 2016r. poz. 1379 z późn. zm. ),
5. Rozporządzenie MEN z dnia 27 sierpnia 2012 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego poszczególnych typach szkół ( Dz. U. z 2012 r. nr 165, poz. 977 ze zm. ),
6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r. w sprawie nadzoru pedagogicznego( Dz. U, z 2017 r. poz. 1658)
7. Konwencja o prawach dziecka z dnia 20 listopada 1989 r.
8. Dokumenty wewnątrzszkolne – Program Wychowawczo-Profilaktyczny Szkoły, Statut Szkoły,
9. Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa (priorytety MEN i KO).
Rozdział 2
Charakterystyka szkoły
- Dane ogólne szkoły
Stowarzyszeniowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Steblowie jest szkołą wiejską, uczęszcza do niej około 90 uczniów ze Steblowa i innych pobliskich miejscowości.
Organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Steblów.
Nadzór pedagogiczny nad szkołą sprawuje Opolski Kurator Oświaty.
- Dane kontaktowe
Adres: Steblów, ul. Szkolna 2, 47-300 Krapkowice, tel/fax: 774661521, adres poczty elektronicznej: srwsteblow@interia.pl, adres internetowy szkoły: https://spspsteblow.edupage.org/
- Historia i tradycja szkoły
Steblów leży na wschodnim krańcu Niziny Śląskiej. Sąsiadującymi miejscowościami są: Dobra, Nowy Bud, Pietna i Żywocice. Dwa kilometry na wschód od Steblowa znajduje się miasto Krapkowice. Przez Steblów biegnie nowa szosa łącząca Prudnik ze Strzelcami Opolskimi. Naturalną południową granicę wsi stanowi Osobłoga, nad którą to w XII wieku powstały pierwsze domki osadnicze .
Początki szkolnictwa w Steblowie sięgają roku 1845, kiedy to gmina nabyła domek steblowskiego szafarza dominialnego, w którym urządzono szkołę. Znajdował on się niedaleko Osobłogi, w centrum skupiska wiejskiego. Zbudowany był z cegieł i pokryty słomą. Miał 15,35 m długości i 8,5 m szerokości. Co ciekawe, słomiane pokrycie dachu usunięto dopiero w 1921 r.
W 1865 roku wybudowano w Steblowie budynek szkolny dostosowany już do obowiązujących przepisów sanitarnych i szkolnych. Jego wymiary to 14,54 m długości oraz 12,66 m szerokości. Mieściła się w nim szkoła jednoklasowa. Na parterze znajdowała się sala lekcyjna oraz mieszkanie dla nauczyciela.
W roku 1898 wybudowano, w odległości 20 m od starej szkoły, drugi budynek szkolny, również z jedną izbą lekcyjną oraz jedną izbą i komórką przeznaczoną na mieszkanie dla nauczyciela.
W latach 1936/37 trwała budowa nowej szkoły w Steblowie. Po żniwach 1937 roku nastąpiło jej uroczyste poświęcenie. Nosiła ona wtedy nazwę „Hans Schemm Volksschule”. Budynek pod względem architektonicznym jest piękny i posiada rzadko spotykaną bryłę. Decyzją konserwatora wojewódzkiego w Opolu z 1974 r., kształt bryły nie może być zmieniony. Szkoła posiada 4 izby lekcyjne o wymiarach 9m x 6m na parterze, dwa pomieszczenia dla nauczycieli oraz korytarz z dwiema wnękami. W piwnicy wybudowano salę z dużym piecem węglowym pośrodku, przeznaczoną do zajęć z zakresu gotowania i pieczenia. Na piętrze znajdowało się mieszkanie dla nauczyciela złożone z dwóch pokoi, kuchni i łazienki. W 1941 r. mieszkanie to powiększono o dwie izby.
Po zakończeniu działań wojennych, w 1945r szkoła została szkołą zbiorczą , a jej nazwa brzmiała: Publiczna Szkoła Powszechna III-stopnia w Steblowie. W klasach I-VI uczyło się ogółem 259 dzieci.
Po zakończeniu działań wojennych w 1945 roku, szkoła została szkołą zbiorczą , a jej nazwa brzmiała wtedy: Publiczna Szkoła Powszechna III-ego Stopnia w Steblowie. W klasach I-VI uczyło się ogółem 259 uczniów .
Pod koniec roku 1950 szkolne grono nauczycielskie przeprowadziło spis ludności, według którego gromada steblowska liczyła w grudniu 1951 roku 931 stałych mieszkańców. W 1954 roku otwarto szkołę wieczorową dla pracujących, która dawała możliwość ukończenia klasy VI i VII. W latach 1974-1980 szkoła w Steblowie była filią najpierw Szkoły Podstawowej nr 1, a następnie Szkoły Podstawowej nr 2 w Krapkowicach. Od roku 1991/92 steblowska placówka była pełną ośmioklasową szkołą podstawową.
W latach 1991-1993 urządzono plac do zajęć z kultury fizycznej oraz ułożono nawierzchnię asfaltową na boisku do piłki ręcznej i koszykowej.
W związku z większą liczebnością uczniów, gdyż doszły klasy VII i VIII, zaistniała potrzeba rozbudowy szkoły. Plany wyglądały następująco: w przybudówce szkoły na pierwszym piętrze urządzone zostać miały dwie sale lekcyjne i biblioteka . Na drugim piętrze przewidziano miejsce dla sali gimnastycznej. Na parterze znajdować się miała część sanitarna, toalety, prysznice, dwie szatnie i dwa pomieszczenia gospodarcze. Zaplanowano, że szkoła będzie rozbudowana z funduszy gminnych i kuratoryjnych, a także przy pomocy sponsorów i Rady Rodziców.
W roku szkolnym 1998/99 rozpoczęto rozbudowę szkoły o powierzchni ok. 300m2. Zakończoną ją ostatecznie w kwietniu 2000 roku.
Rok 1998/99 był okresem reorganizacji szkół. W myśl nowych postanowień, począwszy od tego roku uczniowie klas VI opuszczają szkołę podstawową, by udać się do gimnazjum. Trzynaścioro uczniów naszej szkoły dojeżdżało od tej pory autobusem szkolnym do Publicznego Gimnazjum nr 2 w Krapkowicach. Uczniowie, którzy chodzili do VII klasy kontynuowali naukę w naszej szkole jeszcze przez rok w klasie VIII.
W pamięci uczniów szkoły i ich rodziców rok szkolny 1999/2000 zapisał się jako „pamiętny początek”. Nowo dobudowany obiekt okazał się przestronny i funkcjonalny. Uczniowie nie muszą odtąd korzystać z sanitariatów mieszczących się w starej szopie obok budynku. Podczas inauguracji nowego roku szkolnego nowo dobudowana część szkoły została poświęcona przez proboszcza parafii, a pięknie wykafelkowane szatnie, prysznice i toalety były tym, co wzbudzało największe zainteresowanie.
Mimo tylu wysiłków, niesamowitego zaangażowania wielu ludzi, przy rozbudowie i modernizacji szkoły, w marcu 2000 roku okazało się, że w związku z reorganizacją wiejskich szkół, uczniowie klas IV-VI od 1 września uczyć się będą w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krapkowicach , a w Steblowie pozostaną klasy I-III.
Rok szkolny 2000/2001 - W związku z kontynuowaną reformą oświaty, w szkole odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami Urzędu Miasta i Gminy, w tym z naczelnikiem Wydziału Oświaty, na których omawiano kwestię pozostawienia dalszych sześciu oddziałów. Nie było ono pomyślne. Na wiosennej sesji 2001r. krapkowickiej rady miejskiej radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o likwidacji szkoły filialnej w Steblowie. Mieszkańcy wsi i nauczyciele nie mogli się z tym pogodzić Trzeba było natychmiast działać, aby ratować szkołę przed likwidacją. Ówczesnej przewodniczącej Rady Rodziców udało się przekonać przedstawiciela Kuratorium Oświaty w Opolu do projektu utrzymania szkoły. Za takim rozwiązaniem przemawiały przede wszystkim osiągnięcia uczniów na szczeblu województwa, wysokie wyniki testów kompetencji klas VI oraz sprawa zaangażowania rodziców i bezpieczeństwa dzieci.
Rada Rodziców wraz z dyrektorem szkoły zwołała walne zebranie mieszkańców wsi, aby przedstawić projekt powstania w miejsce szkoły podstawowej Stowarzyszeniowej Publicznej Szkoły Podstawowej, prowadzonej przez powołane w tym celu Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Steblów, które niebawem zostało zarejestrowane w Rejestrze Sądowniczym w Opolu. Nadrzędnym celem Stowarzyszenia miało być kierowanie i utrzymanie szkoły.
2 września 2002 roku zapisał się w kronice szkolnej jako nowy etap dla nowopowstałej Stowarzyszeniowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Steblowie. W „Tygodniku Krapkowickim” można było wówczas przeczytać znamienne słowa: „To, że szkoła jest teraz nasza, zmobilizowało rodziców i nauczycieli do większej, aktywniejszej pracy na jej rzecz”.
W roku szkolnym 2003/2004 zorganizowano wyjazdy na pływalnię do Gogolina, gdzie pod opieką instruktorki dzieci z wszystkich klas, miały możliwości raz w tygodniu opanowywać i doskonalić naukę pływania.
W 2012 r. Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Steblów i Stowarzyszeniowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Steblowie obchodzili swoje 10-lecie działalności.
- Kadra szkoły
W szkole pracuje ok. szesnastu nauczycieli, co pozwala na stworzenie rodzinnej atmosfery w pracy. Kadra pedagogiczna naszej szkoły to nauczyciele o zróżnicowanym stopniu awansu zawodowego, Nauczyciele posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z uczniami, są życzliwi i wymagający. W pracy kierują się dobrem swoich uczniów. Co więcej, nasi nauczyciele podnoszą kwalifikacje poprzez różne formy doskonalenia zawodowego. Wielu z nich ma ukończone co najmniej dwa kierunki studiów. Nauczyciele biorą udział w licznych projektach i programach ogólnopolskich. Wielu z nich może pochwalić się osiągnięciami swoich uczniów. Dodatkowo poświęcają czas wychowankom, prowadząc zajęcia pozalekcyjne. Chętnie współpracują z rodzicami i lokalną społecznością.
- Baza szkoły
Szkoła mieści się w kameralnym budynku, w którym znajduje się siedem sal lekcyjnych w tym pracownie dostosowane do potrzeb sześcioletnich uczniów. Każda klasa wyposażona jest w rzutnik multimedialny oraz sprzęt komputerowy z dostępem do Internetu. Posiadamy tablice interaktywną oraz bogatą bazę pomocy dydaktycznych. Atutem szkoły jest też rozległy i ogrodzony teren wokół budynku z wydzieloną częścią dla najmłodszych. Boisko, zmodernizowana bieżnia, plac zabaw umożliwiają uczniom aktywne i bezpieczne spędzanie czasu podczas przerw. Szkoła zapewnia uczniom możliwość spożywania ciepłych posiłków. W placówce zatrudniona jest również pielęgniarka, która oprócz doraźnej pomocy przeprowadza z uczniami zajęcia edukacyjne i profilaktyczne. Dodatkowo, uczniowie mogą liczyć na wsparcie pedagoga szkolnego, działającego w naszej szkole. Uczniowie mają możliwość wypożyczania książek w zlokalizowanej w budynku szkoły filii Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Krapkowicach. Co więcej, mogą korzystać z opcji e- biblioteki.
- Uczniowie
Uczniów naszej szkoły cechuje aktywność, pracowitość i zaangażowanie. Wychowankowie chętnie biorą udział w organizowanych zajęciach pozalekcyjnych (kółkach zainteresowań, konkursach oraz olimpiadach na różnych szczeblach). Odnoszą sukcesy. Szczególne osiągnięcia uzyskują corocznie w konkursach językowych i w sporcie. Uczniowie osiągają wysokie wyniki z testów kompetencji i na sprawdzianie ósmoklasisty. Chętnie i aktywnie pracują na rzecz społeczności lokalnej. Swoje zdolności i umiejętności prezentują podczas festynów, uroczystości szkolnych i środowiskowych. Biorą udział w akcjach charytatywnych, organizowanych przez działający w szkole „Szkolny Klub Wolontariatu” Z zaangażowaniem uczestniczą w różnego rodzaju projektach, uczą się kreatywności i samodzielnego rozwiązywania problemów.
Rozdział 3
Środowisko lokalne i jego potrzeby
-
-
- Charakterystyka środowiska lokalnego:
-
Nasza placówka mieści się na terenie wsi Steblów, liczącej około 1000 mieszkańców. Wieś cały czas się rozbudowuje, co wpływa na zróżnicowanie społeczności lokalnej pod względem mentalności, wykształcenia, statusu materialnego. Mieszkańcy znajdują zatrudnienie w pobliskich miejscowościach, jednak większość z nich wyjeżdża za granicę w celach zarobkowych..
-
-
- Najważniejsze potrzeby środowiska lokalnego:
-
Najważniejszą potrzebą środowiska lokalnego jest wysoki poziom edukacji – rodzice wykazują duże zainteresowanie procesem kształcenia, osiąganymi wynikami oraz ogólnym rozwojem dzieci. Lokalna społeczność ceni sobie integrację oraz możliwość spędzania wspólnie czasu – różnorodne wydarzenia kulturalne stanowiące atrakcję dla rodzin. Specyficzne potrzeby wynikają z licznych migracji zarobkowych.
-
-
- Współpraca szkoły ze środowiskiem lokalnym:
-
Szkoła współpracuje z różnymi organizacjami i instytucjami. Ze Stowarzyszeniem Wsi Steblów organizujemy: Dni Seniora, Dzień Babci i Dziadka. Z naszej inicjatywy przygotowujemy Dzień Otwartych Drzwi, który ułatwia przyszłym pierwszoklasistom start szkolny oraz Festyn Rodzinny. Współpracujemy z TSKN organizując dla członków MN przedstawienia adwentowe i Dzień Matki. W celu zapewnienia uczniom bezpieczeństwa w szkole i poza nią inicjujemy spotkania z przedstawicielami Straży Pożarnej i Policji. We współpracy z Parafią organizujemy dla społeczności Steblowa przedstawienia bożonarodzeniowe. Współdziałamy również z Biblioteką Miejska, KDK, UM, Gminą Krapkowice oraz Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Krapkowicach.
Rozdział 4
Cele szkoły
- Cele ogólne/perspektywiczne/strategiczne:
- Wzbogacanie bazy dydaktycznej szkoły
- Poszerzanie oferty szkoły o nowe koła zainteresowań
- Poszerzanie grona przyjaciół szkoły
- Umożliwianie w razie potrzeby dostępu do fachowej pomocy specjalistycznej (psycholog, pedagog, logopeda)
- Cele etapowe – najbliższe dwa lub trzy lata:
- Nawiązanie współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami
- Nawiązanie współpracy z klubami sportowymi
- Kontynuacja wyposażania szkoły w sprzęt multimedialny,
- Doposażenie w pomoce do zajęć korekcyjno- kompensacyjnych,
- Wzbogacanie księgozbioru w bibliotece szkolnej,
- Wzbogacanie terenu zagospodarowanego na ogródek szkolny
- Stworzenie dla uczniów miejsc do rekreacji i wypoczynku podczas przerw oraz zajęć świetlicowych ( leżaki, naklejane plansze do gier na korytarzu szkolnym)
- Cele roczne:
- Umożliwienie dostępu do fachowej pomocy psychologiczno- pedagogicznej
- Kalendarz roku szkolnego, roczny plan pracy szkoły, kalendarz szkolnych imprez i uroczystości, plan wycieczek, plan zawodów sportowych, plan współpracy z rodzicami.
Rozdział 5
Misja i wizja szkoły
MISJA SZKOŁY
Stowarzyszeniowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Steblowie jest szkołą nowoczesną, przyjazną i bezpieczną dla uczniów.
Misją szkoły jest rozbudzanie ciekawości uczniów, by mogli czerpać radość z uczenia się przez całe życie.
Oprócz realizacji podstawy programowej uczniowie mogą korzystać z różnych zajęć: kół zainteresowań, projektów unijnych, warsztatów.
Szkoła stwarza wszystkim uczniom warunki do nauki języków obcych na pierwszym i drugim etapie edukacyjnym, sprzyja podtrzymywaniu tożsamości kulturowej.
Wszelkie przedsięwzięcia realizowane w szkole służą zwiększeniu wrażliwości na potrzeby innych i pobudzają do bycia aktywnymi członkami społeczności.
Szkoła promuje postawy proekologiczne, prozdrowotne i społeczne.
WIZJA SZKOŁY
Stowarzyszeniowa Publiczna Szkoła Podstawowa w Steblowie to szkoła, w której:
- panuje życzliwa atmosfera, oparta na kulturze osobistej nauczycieli, uczniów i rodziców, wzajemnym szacunku, pomocy i współdziałaniu,
- jest bezpiecznie, kameralnie, a uczniowie okazują wzajemną pomoc i życzliwość,
- uczniowie o różnych predyspozycjach fizycznych i intelektualnych są wspierani w osiąganiu celów i rozwijaniu zainteresowań,
- pielęgnuje się tradycje szkoły, skupiając wokół nich nauczycieli, uczniów, rodziców i absolwentów,
- uczy się szacunku do historii, tradycji, kultury,
- nauczyciele cieszą się autorytetem uczniów i rodziców, a ich kompetentne podejście budzi zaufanie, wspierają uczniów w rozwoju, szukają rozwiązań problemów na zasadzie partnerstwa i dialogu.
Rozdział 6
Model absolwenta
Uczeń Stowarzyszeniowej Publicznej Szkoły Podstawowej w Steblowie to uczeń, który:
- Wie: jak korzystać z różnych źródeł informacji, jak być odpowiedzialnym za podejmowane decyzje, co znaczy być patriotą, jak rozumieć zasady demokracji, jak aktywnie słuchać innych, jak wyrażać własne opinie i zdanie, rozwiązywać konflikty, szanować własną i cudzą godność, działać na rzecz innych, doskonalić samego siebie, występować publicznie, dbać o życie i zdrowie swoje i innych, jak kultywować tradycje i zwyczaje swojej ojczyzny
- Umie: rozróżniać dobro od zła, nawiązywać właściwe relacje interpersonalne, wyrażać własne odczucia i emocje, panować nad własnym zachowaniem, czytać ze zrozumieniem, formułować pytania do interesujących go zagadnień, znaleźć potrzebne informacje, korzystać z nowoczesnych technologii ICT, poprawnie posługiwać się językiem ojczystym oraz sprawnie językami obcymi, sprostać wymaganiom na dalszym etapie kształcenia,
- Potrafi: wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce, korzystać z najnowszych zdobyczy cywilizacyjnych i kulturalnych, zachować się odpowiednio do sytuacji, szanować przyrodę i najbliższe otoczenie, zadbać o własną edukację ekologiczną, dociekać, poszukiwać i zainteresować się otaczającą go rzeczywistością, wyrażać wdzięczność i szacunek dla osób starszych i rówieśników,
- Jest: kreatywny, otwarty, aktywny, kulturalny, życzliwy, uczciwy, lojalny i tolerancyjny.
Rozdział 7
Mocne i słabe strony, szanse i zagrożenia
Mocne strony
Słabe strony
- bezpieczna i atrakcyjna lokalizacja,
- dobrze wyposażona szkoła,
- bogata baza szkoły,
- miła i przyjazna atmosfera,
- dostosowana do uczniów oferta zajęć pozalekcyjnych,
- kompetentni, zaangażowani i zmotywowani nauczyciele,
- właściwy model zarządzania szkołą,
- bezpłatne zajęcia na basenie dla wszystkich uczniów,
- możliwość spożywania ciepłych posiłków,
- godziny pracy świetlicy dostosowane do potrzeb środowiska,
- aktywni uczniowie,
- wysokie wyniki egzaminu ósmoklasisty,
- mała liczba uczniów w klasie
- zaangażowanie rodziców w sprawy szkolne,
- bogaty kalendarz imprez,
- dobra współpraca ze środowiskiem lokalnym
- mała wypadkowość uczniów
- zatrudniony pedagog szkolny i logopeda
- brak zatrudnionego psychologa szkolnego
- brak pełnowymiarowej sali gimnastycznej,
- mała stołówka szkolna
Szanse
Zagrożenia
- większe zaangażowanie rodziców w życie szkoły,
- rozbudowa miejscowości, osiedlanie się nowych mieszkańców
- pozyskanie uczniów z pobliskich miejscowości,
- promocja szkoły w mass mediach,
- pozyskanie sponsorów, możliwość pozyskiwania funduszy unijnych,
- przychylność władz gminy
- pandemia Covid- 19 i związane z tym uciążliwe nauczanie zdalne
- zbyt małe fundusze na realizację większych przedsięwzięć,
- niestabilna polityka oświatowa,
Rozdział 8
Obszary działań szkoły
-
-
-
- Baza szkoły
-
-
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Wzbogacanie szkoły o nowoczesne pomoce dydaktyczne
Zakup pomocy szkolnych i wyposażenia pracowni przedmiotowych
Finanse
Sukcesywnie, w miarę możliwości
Dyrektor, organ prowadzący
2.
Stworzenie dla uczniów miejsc do rekreacji i wypoczynku podczas przerw oraz zajęć świetlicowych.
Zakup leżaków oraz naklejek gier planszowych.
Finanse, po części środki ze sprzedaży makulatury
Rok szkolny 2021/2022
Opiekunowie SU, Dyrektor
3
Modernizacja placu zabaw
Remont i zakup urządzeń
Finanse
Sukcesywnie, w miarę możliwości
Dyrektor, organ prowadzący, sponsorzy
4
Wzbogacanie ogródka przyszkolnego
Nasadzanie nowych gatunków roślin
wkład własny
Co roku
Nauczyciel prowadzący kółko przyrodnicze, woźny
5
Dobudowanie dodatkowej sali lekcyjnej
finanse
Do 2023r
Organ prowadzący, UMiG
- Zarządzanie szkołą, organizacja pracy szkoły
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Kółko kulinarne promujące zdrowie
Zakup naczyń, elektronicznego sprzętu kuchennego
finanse
2022/2023
Dyrekcja, nauczyciel techniki, sponsorzy, opiekun akcji „Program dla Szkół”
2.
Zwiększenie liczby godzin pedagoga szklnego
Zajęcia z uczniami,
finanse
2021/2022
Dyrekcja, organ porowadzący
- Efektywność wyników nauczania
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Diagnoza wyników nauczania według ustalonego harmonogramu
Opracowanie harmonogramu badania wyników nauczania z uwzględnieniem wniosków z poprzedniego roku (słabych stron uczniów)
Wnioski z badania wyników nauczania z poprzed-niego roku, diagnoza słabych stron uczniów
Diagnoza wstępna: wrzesień
Diagnoza końcowa: czerwiec
Nauczyciele poszczególnych przedmiotów, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej
2.
Konkurs, wiedzy „Uczeń miesiąca” – comiesięczne badanie wyników nauczania z wybranych przedmiotów dla chętnych uczniów
Opracowanie aktualnych testów zawierających pytania z wybranych przedmiotów dla klas IV-VIII
Wyniki konkursu
X-VI- co miesiąc
Nauczyciele przedmiotów, opiekun konkursu
3.
Analiza wyników sprawdzianu, wnioski do dalszej pracy
Przeprowadzenie analizy wyników po sprawdzianie próbnym i właściwym, opracowanie wniosków, przedstawienie Radzie Pedagogicznej
Wyniki sprawdzianów, analiza i wnioski
I i II semestr każdego roku szkolnego
Przewodniczący zespołu przedmiotowego, nauczyciele przedmiotów
- Doskonalenie zawodowe kadry pedagogicznej
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Przeprowadzenie szkoleń Rady Pedagogicznej
Udział nauczyciela w szkoleniach, e-konferencjach lub innych wg ofert (RCRE, wydawnictwa, itp)
Udział nauczycieli w konferencjach metodycznych
Szkolenia
Finanse
2021-2026
Dyrektor
2.
Efektywna współpraca z rodzicami, nauczycielami i dziećmi
Przeprowadzenie warsztatów przez zewnętrznych edukatorów (np. dietetyka, specjalistów PPP)
Finanse
2021-2026
Dyrektor wychowawcy
3.
Promocja zdrowia fizycznego i psychicznego
Strona internetowa szkoły, wywiadówki, spotkania ze specjalistami
Finanse
2021-2026
Dyrektor
Zespół ds. programu wych-prof./ ds. promocji
- Działania wychowawcze szkoły
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Opracowanie harmonogramu wycieczek
Ustalenie harmonogramu wycieczek na bieżący rok szkolny
Papier, kalendarz wydarzeń szkolnych
X-XI
Nauczyciele wychowawcy
2.
Dzień życzliwości w szkole
Poczta życzliwości
Skrzynka
XI
Samorząd
3.
Festyn
Rodzinny/
Szkolny
Organizacja festynu integracyjnego dla rodziców i uczniów
Scenariusze zajęć, sprzęt audio, materiały plastyczne do dekoracji
V-VI
Nauczyciele wychowawcy
4.
Wolontariat
Działania na rzecz pomocy potrzebującym
2021-2026
Opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu
5.
Spotkania z pedagogiem szkolnym
Pogadanki, warsztaty
Papier, pomoce audiowizualne
2021-2026
Pedagog szkolny
- Działania w zakresie profilaktyki
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Ewaluacja programu profilaktyczno-wychowawczego
Analiza zrealizowanych zadań, diagnoza potrzeb szkoły
Opracowanie zadań do realizacji, opracowanie wyników diagnozy
VIII-IX
Lider i zespół ds.programu wych prof
2.
Lekcje wychowawcze dotyczące zapobiegania przejawom agresji i przemocy
Opracowanie scenariuszy lekcji wychowawczych
Scenariusze zajęć, filmy DVD
W miarę potrzeb
Wychowawcy, pedagog
3.
Promowanie zdrowego trybu życia
Opracowanie scenariuszy zajęć, spotkania z fachowcami (dietetyk, pielęgniarka szkolna)
Scenariusze zajęć, materiały pomocnicze
W ciągu roku szkolnego
Wychowawcy, dyrektor szkoły
4.
Działania prozdrowotne
Spotkania z pielęgniarką, realizacja programów edukacyjnych
Scenariusze zajęć, materiały pomocnicze
W ciągu roku szkolnego
Pielęgniarka, nauczyciel w-fiz
- Działania opiekuńcze szkoły
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Świetlica
Plan pracy świetlicy
Wg potrzeb
IX 2021
Nauczyciele świetlicy
2.
Dyżury
Ustalenie planu dyżurów, realizacja dyżurów
Plan dyżurów
Cały rok
Dyrektor, nauczyciele
3.
Opieka w trakcie wycieczek, wyjazdów, imprez szkolnych
Opracowanie dokumentacji wycieczek, harmonogramu wyjazdu, wycieczek
Harmonogram wycieczek i wyjazdów, imprez szkolnych, dokumentacja
Cały rok szkolny
Nauczyciele
- Promocja szkoły w środowisku lokalnym, współpraca z instytucjami i organizacjami działającymi na rzecz szkoły
Lp.
Zadanie – rodzaj zadania
Sposoby realizacji zadań
Potrzebne środki
Termin realizacji
Osoba odpowiedzialna – realizatorzy
1.
Imprezy okolicznościowe
Festyny, apele, wywiadówki, uroczystości szkolne i klasowe z udziałem rodziców, mieszkańców
Finanse
2021-2026
Dyrektor, Rada Rodziców, wychowawcy
2.
Rozpowszechnia-nie w mediach
Prowadzenie strony internetowej i umieszczanie treści na portalu społecznościowym Facebook, artykuły w lokalnej prasie,
Finanse
2021-2026
Dyrektor, administrator szkoły, nauczyciele
3.
Udział i organizacja konkursów i zawodów sportowych
Udział i przeprowadzanie konkursów
Finanse
2021-2026
Dyrektor, nauczyciele
4.
Współpraca z organizacjami pozarządowymi
Udział w warsztatach, prelekcjach
Finanse
2021-2026
Dyrektor, nauczyciele
Rozdział 9
Wnioski
- W dalszym ciągu dbać o bezpieczeństwo uczniów.
- Rozwijać promocję szkoły.
- Wzmocnić aktywność uczniów poprzez promowanie ich działań.
- Utrzymywać na dotychczasowym dobrym poziomie współpracę z rodzicami.
- Modyfikować na bieżąco koncepcję pracy szkoły.
Koncepcja pracy szkoły powstała we współpracy środowiska szkolnego i została przedstawiona na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 31.08.2021r, na spotkaniu z rodzicami w dniu 16.09.2021, oraz na spotkaniu Samorządu Uczniowskiego w dniu 27.09.2021
Podpis przedstawicieli Rady Rodziców:
Podpis przedstawicieli SU:
Podpis dyrektora: mgr Beata Friedla
Podpis przedstawicieli Rady Pedagogicznej:
Steblów,dn 22.09.2021